ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“
Share | 
 

 Човечки особини

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија


Број на мислења: 2274
Локација: Skopje
Регистриран на: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Човечки особини   Пон 15 Дек 2008, 7:51 pm

Ја отворам оваа тема тука, затоа што би сакала да биде и научно/психолошки ориентирана, се разбира, колку што е можно тоа на форум. Идејата е да се изјаснуваме за различни човечки особини кои ги сметаме за благородни, негативни, за такви кои ни пречат и такви кои би сакале да ги имаме.

Особина број 1 која мене лично ми пречи кај луѓето е скржавоста. Мислам дека тоа е една форма на нарцисоидност, односно егоцентризам, и воопшто не ја почитувам ниту како основно право на слободен избор. Според мене, никој НЕМА ПРАВО да биде скржав.
Скржавите луѓе ми се по малку смешни, по малку тажни, но најчесто ми се непријатни за дружење и ги избегнувам колку што можам.

Има една реченица во „Големата вода“ на Живко Чинго:
Само тоа што го даваш, само тоа е твое. Во тоа е смислата.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија


Број на мислења: 783
Локација: Скопје
Регистриран на: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Пет 19 Дек 2008, 2:16 am

Имам многу да зборувам на оваа тема почнувајќи од психолошките анализи што сум си ги правела самата на себе,па преку она што сум го доживеала со другите луѓе се до она што сум прочитала,ама бидејќи темава е многу опширна тешко ми е да се решам од каде да почнам.Во принцип јас сум таков човек кој сака да ги анализира своите и туѓите постапки и емоции.
Мене ми се чини дека најмалку сакам дволичност или лицемерие,особено ако е вешто изведено и тешко препознатливо,кога незнам на што сум со некого најмногу ме повредува.
оние кои што се отворени,макар и нервозни,негативни и сл.секогаш носат во себе поголеми вредности од оние кои имаат добра маска.За жал сега е време на извештаченост,на површни вредности,лажни насмевки и изнасилена еуфорија,се тоа ја покрива вистинската слика на карактерот на личноста,а мене тоа многу ми смета зошто колку и да сум скептична може да бидам измамена.Мене не ми толку важна лажната љубезност,мене ми се поважни делата(делата го красат човека-поговорка).
продолжува во друга прилика...не беше баш научно ама толку знам,ок?
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија


Број на мислења: 2852
Регистриран на: 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Пет 19 Дек 2008, 3:47 am

Jas ke bidam pokratka i ke kazam deka najmnogu od se mrazam dvolicni luge!
Ne sakam luge sto lazat,ne sakam rasisti,ne sakam samobendisani i zlobni luge!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија


Број на мислења: 2274
Локација: Skopje
Регистриран на: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Саб 20 Дек 2008, 1:02 am

Е, фала Богу, заживеала темава, јас веќе помислив дека нешто не е во ред со неа ;)

Втора особина на списокот „смртни гревови“ ми е суетата. Сите ја имаме и потребна ни е за да преживееме, се разбира. Ама тогаш се вика достоинство.
А осуетеноста, возгордеаноста и ставот „јас-па-после-мене-потоп“ ми е страшно грда особина, па макар да се работи и за не знам колку заслужен човек, голем научник или уметник!

Всушност, мислам дека ВИСТИНСКИ ГОЛЕМИТЕ луѓе никогаш не се суетни. Тоа се само оние кои се недоволни големи, кои знаат дека лесно можат да бидат достигнати и надминати, кои имаат обичај повеќето околу себе да ги сметаат за глупави зашто се плашат самите да не испаднат такви.

А оние, навистина големите личности, се ослободени од каква било горделивост и другите луѓе веднаш ги препознаваат. Моите лични примери за тоа се двајца луѓе: еден голем поет, Блаже Конески, и еден голем пејач, Тоше Проески.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија


Број на мислења: 3016
Локација: Скопје
Регистриран на: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Саб 20 Дек 2008, 3:48 am

Јас од темава заклучив дека жените повеќе сакаат да ги анализираат луѓето lol! lol! lol! lol! (се зезам, не ме карајте :D )

Особина која ми пречи кај луѓето е глумењето, условно кажано. Посебно кај тинејџерите! На пример: пушат цигари, пијат кафиња, слушаат транс и слично, а знам дека до вчера мама и тато ги носеле до училиште, гледале Том и Џери.... Значи, се прават нешто што не се, со цел за да бидат општествено прифатени, или пак (што мене многу ме нервира) да можат да кажат (пофалат) пред своите другари дека ете, тие пијат кафе, или биле на некое место, а другите не. Таа особина на некои ќе им остане и понатаму во животот, за жал. Нема потреба од предвремено созревање, за се` има свое време.

Особина која што многу ја ценам кај луѓето е способноста да се помогне во секое време, без притоа да се добие некоја корист од помошта. Значи, не сакам и користољубивост.:D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија


Број на мислења: 2852
Регистриран на: 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Саб 20 Дек 2008, 4:06 am

I vie analizirate ama oblini,karakterni osobini poslabo!!! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија


Број на мислења: 2274
Локација: Skopje
Регистриран на: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Саб 20 Дек 2008, 1:08 pm

Scarlett O'Hara напиша:
I vie analizirate ama oblini,karakterni osobini poslabo!!! lol! lol! lol!

„На прв поглед, онаа плавата има многу добар карактер!“ lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија


Број на мислења: 2852
Регистриран на: 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Саб 20 Дек 2008, 2:17 pm

Тања напиша:
Scarlett O'Hara напиша:
I vie analizirate ama oblini,karakterni osobini poslabo!!! lol! lol! lol!

„На прв поглед, онаа плавата има многу добар карактер!“ lol! lol! lol!
тра-ла-ла тра-ла-ла тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија


Број на мислења: 783
Локација: Скопје
Регистриран на: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Саб 20 Дек 2008, 10:48 pm

Јас сакам да се надоврзам на муабетот на Тања за суетата,дека вистински големите луѓе не се суетни,кога се работи за големи научници ,уметници и сл.мислам дека тоа не важи,велат ако не сакаш да се разочараш од твојот омилен уметник не го запознавај лично.Зошто велат така?Најверојатно генијалноста во одредени полиња не ги исклучува маните во секојдневниот живот.Мене ми се случило лично да запознаам некои добри сликари,ама да се дружам со нив не би сакала,баш заради тоа нивно големо ЈАС.А голем човек може да биде прекрасен во секојдневниот живот,а да нема никакво поголемо достигнување во науката,уметноста,спортот итн.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка


Број на мислења: 1795
Локација: Велес
Регистриран на: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Пон 26 Јан 2009, 5:58 pm

И јас мразам скржави луѓе.Скржавоста како карактеристика на човек не се изразува само во "не трошење пари" туку и во -не искажување емоции, не изразување на убави зборови не подарување љубов.Значи скржавите луѓе се скржави во СЕ! Е што ќе добијат тие- кеш што само ќе им стои а животот бедно и во стегање ќе им помине и само ќе кукаат? Потиснати емоции што ќе им го загрози здравјето?Не искажувањето на добар збор автоматски ќе им ја намали функцијата за мислење на тоа и ќе се гушат само со лоши мисли што пак ќе им го загрози здравјтето а и должината на животниот век.
Кешот и празниот напнат живот е контраст од животот што Бог ни го дал да го ЖИВЕЕМЕ.Треба таквите луѓе да почувствуват малку уживање оти нема реприза на тоа што ќе помине-еднаш се живее и толку, нема враќање, нема репризирање. А дефинитивно тие пари што залудно ги "трупаат" ќе ги потроши некој друг на најлесен и најнепрактичен начин
lol!


Последната промена е направена од Билјана на Вто 27 Јан 2009, 12:42 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.youtube.com/user/girl4macedonia
 
Човечки особини
Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ ::  ::  :: -
Отиди до: