ФОРУМОТ Е НАШ
Човечки особини - Page 1 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Човечки особини - Page 1 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Човечки особини

Go down 
5 posters
АвторПорака
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyПон 26 Јан 2009, 6:42 pm

Билјана напиша:
И јас мразам скржави луѓе.Скржавоста како карактеристика на човек не се изразува само во "не трошење пари" туку и во -не искажување емоции, не изразување на убави зборови не подарување љубов.Значи скржавите луѓе се скржави во СЕ! Е што ќе добијат тие- кеш што само ќе им стои а животот бедно и во стегање ќе им помине и само ќе кукаат? Потиснати емоции што ќе им го загрози здравјето?Не искажувањето на на добар збор автоматски ќе им ја намали функцијата за мислење на тоа и ќе се гушат само со лоши мисли што пак ќе им го загрози здравјтето а и должината на животниот век.
Кешот и празниот напнат живот е контраст од животот што Бог ни го дал да го ЖИВЕЕМЕ.Треба таквите луѓе да почувствуват малку уживање оти нема реприза на тоа што ќе помине-еднаш се живее и толку, нема враќање, нема репризирање. А дефинитивно тие пари што залудно ги "трупаат" ќе ги потроши некој друг на најлесен и најнепрактичен начин




lol!
E aj kazi mu go ova na dedo mi! lol! lol! lol! :bravo:
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyПон 26 Јан 2009, 11:59 pm

Билјана напиша:
И јас мразам скржави луѓе. Скржавоста како карактеристика на човек не се изразува само во "не трошење пари" туку и во -не искажување емоции, не изразување на убави зборови не подарување љубов.Значи скржавите луѓе се скржави во СЕ!

А дефинитивно тие пари што залудно ги "трупаат" ќе ги потроши некој друг на најлесен и најнепрактичен начин


Знаеш дека ептен си во право??? Не ми текнало на тоа, ама навистина скржавоста можеби најлесно се гледа „финансиски“, ама е исто толку присутна и на емоционално поле!


А и она, второто: наследниците на тие „штедливите“ обично се спротивната крајност, па после на овие првиве не им останува ништо освен да се превртуваат во гробот scratch
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 12:33 am

eftimoskatb напиша:
Билјана напиша:
И јас мразам скржави луѓе. Скржавоста како карактеристика на човек не се изразува само во "не трошење пари" туку и во -не искажување емоции, не изразување на убави зборови не подарување љубов.Значи скржавите луѓе се скржави во СЕ!

А дефинитивно тие пари што залудно ги "трупаат" ќе ги потроши некој друг на најлесен и најнепрактичен начин


Знаеш дека ептен си во право??? Не ми текнало на тоа, ама навистина скржавоста можеби најлесно се гледа „финансиски“, ама е исто толку присутна и на емоционално поле!


А и она, второто: наследниците на тие „штедливите“ обично се спротивната крајност, па после на овие првиве не им останува ништо освен да се превртуваат во гробот scratch
Pa drugo i ne zasluzile! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 12:49 am

Скарлет кај да го најдам дедо ти да му кажам? lol! lol! lol!

Мило ми е што ви се допаднале моите констатации.Одамна ми се вртеше во глава дека треба да пишам на оваа тема, само се некако на други теми заглавував.Сега ми се отвори "дизната" и има да пушувам

;) :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 1:04 am

S
Билјана напиша:
Скарлет кај да го најдам дедо ти да му кажам? lol! lol! lol!

Мило ми е што ви се допаднале моите констатации.Одамна ми се вртеше во глава дека треба да пишам на оваа тема, само се некако на други теми заглавував.Сега ми се отвори "дизната" и има да пушувам

;) :lol: :lol: :lol:
Koga ke mi dojdes na gosti ke te odnesam kaj nego! lol!
Samo kaj nego nisto ne pomaga! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 1:16 am

Нормално.Таквите луѓе се толку тврдоглави(уште една лоша особина) што ништо не допира до нив.Особено дека се работи за постар човек кој веќе со годините тврдокорно си го створил тој карактер, се завиткал во својата "чаура" која ни бормашина не може да се пробие :lol: . А колку е човек постар секогаш е потврдоглав што уште повеќе ја влошува ситуацијата. Затоа остави го каков што е за да не му бидеш непријател број еден :D .

А верувам дека ако ти добиеш дел од тие пари, како што те знам, има да ги потрошиш за 3 недели lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 1:23 am

Ајде да пишам за една особина која многу ја сакам кај луѓето (доста за оние што не ги сакам):

Исклучително почитувам кај луѓето кога тие, колку и да се возрасни, имаат желба да истражуваат и да учат. Кога се љубопитни, кога не ги мрзи работите да ги проверат, кога имаат желба и понатаму да се изградуваат себеси, без оглед на степенот на образование до кој стигнале.
Постојат млади луѓе кои во таа смисла се постари и од старите! На пример, ми текнува на онаа девојка која на „Милионер“ го тресна оној познат гаф - „Орхан Басма“. Па и како би знаела таа дека големиот нобеловец, турскиот писател се вика Орхан Памук, кога на самиот почеток, на прашањето што прави во слободното време, не знаеше ништо понатаму да каже од тоа „одам на кафе со пријателките“!?!?

Значи, навистина ценам и им се восхитувам на тие луѓе што имаат, на пример, некакво хоби покрај професијата или барем некаков интерес. Мислам дека таквиот дух кој истражува и учи - навистина останува млад. И не ќе да е ова само фраза.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 1:49 am

Е тука може да влијае биологијата.
Има постари луѓе кои водени од својата амбиција завршуваат 2 па и 3 факултети, специјализираат, магистрираат.Ај да не зборуваме за интелектуалците-пример обичните граѓани можат да читаат книги и весници.Многу луѓе на 90 години можат да си го допуштат тој луксуз, барем весниците да ги превртуваат и да бидат во тек со настаните,но има и онакви кои на 60 години стануваат веќе склеротични и дементни. Сиротките тие и да сакаат нешто да научат не можат.

Дали има влијание културата и местоположбата на државата во која живеат?-ДА!
Додека нашите баби и дедовци се расправаат само со готвење, чистење , своите болести и НОБ во другите држави-скандинавските или британските, одат на колеџ за јазици,менаџмент или екологија.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 1:55 am

Билјана напиша:
Е тука може да влијае биологијата.
Има постари луѓе кои водени од својата амбиција завршуваат 2 па и 3 факултети, специјализираат, магистрираат.Ај да не зборуваме за интелектуалците-пример обичните граѓани можат да читаат книги и весници.Многу луѓе на 90 години можат да си го допуштат тој луксуз, барем весниците да ги превртуваат и да бидат во тек со настаните,но има и онакви кои на 60 години стануваат веќе склеротични и дементни. Сиротките тие и да сакаат нешто да научат не можат.

Дали има влијание културата и местоположбата на државата во која живеат?-ДА!
Додека нашите баби и дедовци се расправаат само со готвење, чистење , своите болести и НОБ во другите држави-скандинавските или британските, одат на колеџ за јазици,менаџмент или екологија.

Не мислев на интелектуалците, мислев на обичен, едноставен дух да се дознае нешто ново.... Да речеме, има повозрасни луѓе кои компјутериве ги прегазија, а има и такви кои станаа вистински махери и тоа не само од забава, туку од потреба и љубопитност.

Или, да речеме, имам колега по физичко, кој постојано нешто чита од други области зашто го интересира, гледа документарци на Дискавери и знае муабет за сешто да направи, а притоа си е одличен и во својата работа.

Е сега, верувам и за она дека навистина традицијата и економската состојба си го прават своето.... Но верувам и дека ние, да речеме - еве ние Македонците - би ја мрднале таа економска состојба кога би сакале да учиме. Секоја чест на оние стечајци кои не плачеа пред Влада, туку седнаа да се зафатат со некој приватен бизнис!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyВто 27 Јан 2009, 3:20 am

Јас многу почитувам луѓе со добар смисол за хумор!
Духовитоста, според мене е особина на паметните луѓе. Глуп човек не може да биде духовит, може само да биде смешен, но жалосно смешен. Сте чуле ли некој да каже: „Абе види го овој, глуп е ко тарабука, ама многу духовит човек“ ??
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 EmptyПет 30 Јан 2009, 10:32 pm

Особина која највеќе ме вади од такт кај луѓето е дволичноста! Evil or Very Mad Тоа е, јас мислам, најлошата карактеристика што може еден човек да ја има. Едноставно, МИ СЕ ГАДИ од таквите луѓе и искрено ги жалам. И секако, не сакам да се во моја близина.

Јас навистина не знам што си мислат, дека ќе успеат вечно да ги лажат луѓето? Легендата Bob Marley има еден стих од една негова многу позната песна Get Up, Stand Up, кој вели: You can fool some people sometimes, but you can't fool all the people all the time.

Од таквите „едно-зборам-друго-правам-трето-мислам“ личности (ако воопшто можат така да се наречат!), ја губам вербата во човекот. Зошто да се игра двојна игра по секоја цена? Во спортот, двојната игра или популарно наречената „дупла“ се казнува, а во животот баш и не мора да значи. Дури и напротив, таквите луѓе може да имаат и многу пријатели, а бидејки им „прават лице“ на сите нив, добро и да проаѓаат. :no: :no: Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Sponsored content





Човечки особини - Page 1 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Човечки особини   Човечки особини - Page 1 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Човечки особини
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: АРХИВА-
Отиди до: