ФОРУМОТ Е НАШ
Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Сликарството - мојата голема љубов

Go down 
+13
Бе Перо
Билјана
SiNaPsA`
CENTO
Pancho Villa
shadow
Ангела
СтончиС
Jelena
eftimoskatb
Venco
GokaGrozni
Далила
17 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: РОДОЉУБ АНАСТАСОВ   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyВто 14 Окт 2008, 4:47 pm

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 02sg8
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: РОДОЉУБ АНАСТАСОВ   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyВто 14 Окт 2008, 4:50 pm

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 01qh4
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: РОДОЉУБ АНАСТАСОВ   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyВто 14 Окт 2008, 4:52 pm

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 03pk4
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyВто 14 Окт 2008, 10:20 pm

Богами, БРАВО, Далила. Досега немавме видено твое дело, одлично што си ги ставила сликите. Мене некако најмногу ми се допаѓаат таа со татко ти и со шахот, којзнае, можеби од субјективни причини :D

Инаку, и за Родољуб Анастасов имав чуено нешто како низ магла, ама неговиве дела ми се видоа многу интересни. Јас сакам кога нештата се малку загадочни, на раб на фантастиката, а овде кај него гледам баш нешто такво.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyВто 14 Окт 2008, 11:23 pm

Одлични слики Далила.Оваа последнава од Родољуб ми личи на некој воз шо брза.

Првата со бебето ми е најемотивна. супер се
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyСре 15 Окт 2008, 12:28 am

Далила напиша:
Јас како разбрав вие незнаета дека тоа е фрагмент од сликите насликани на ѕидовите на сикстинската капела воВатикан-насликани од Микелаџело,оваа сцена со прстите е од циклусот создавање на светот-едната рака е на Адам,а другата на Господ(што има тоа врска со хомосексуалците-немам поим Question ).Еве еден линк за да се запознаеме подобро со делото на НАЈГОЛЕМИОТ УМЕТНИК-МИКЕЛАЏЕЛО БУОНАРОТИ


далила погрешно си разбрала... јас само кажав дека сликата виси во повекето домови на хомосехуалците...а случајноста не ја знам... и без никаква задна мисла...најверојатно поради тоа што се работи за две машки раце.. симбол на нив... впрочем зарем они не би требало да имаат репродукција од оваа слика.. која се продава на секој ќош само ради тоа што се хомо!!! и најмалку алудирав и ја коментирав сликата за таква помисла да се појави кај тебе... сепак сори.. не ми беше намерата да ја потценам уметноста.... ;)
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 12:53 am

Angela напиша:
Далила напиша:
Јас како разбрав вие незнаета дека тоа е фрагмент од сликите насликани на ѕидовите на сикстинската капела воВатикан-насликани од Микелаџело,оваа сцена со прстите е од циклусот создавање на светот-едната рака е на Адам,а другата на Господ(што има тоа врска со хомосексуалците-немам поим Question ).Еве еден линк за да се запознаеме подобро со делото на НАЈГОЛЕМИОТ УМЕТНИК-МИКЕЛАЏЕЛО БУОНАРОТИ


далила погрешно си разбрала... јас само кажав дека сликата виси во повекето домови на хомосехуалците...а случајноста не ја знам... и без никаква задна мисла...најверојатно поради тоа што се работи за две машки раце.. симбол на нив... впрочем зарем они не би требало да имаат репродукција од оваа слика.. која се продава на секој ќош само ради тоа што се хомо!!! и најмалку алудирав и ја коментирав сликата за таква помисла да се појави кај тебе... сепак сори.. не ми беше намерата да ја потценам уметноста.... ;)
Еј Ангела јас не сакав да звучам дека нешто ве карам :o ,а хомосексуалците што сакаат нека си прават по дома,јас само видов повод да се научи нешто за МИКЕЛАЏЕЛО Smile
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 12:55 am

бЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ЗА УБАВИТЕ ЗБОРОВИ,АМА СМЕЕТЕ И ДА КРИТИКУВАТЕ(се разбира бидете нежни) Smile
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 12:56 am

Мене најмногу ми се допадна онаа со шаховските полиња.

Ај деновиве ќе поставам некои слики кои ми се допаѓаат, иако признавам дека сум тапа во сликарстовото.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 1:18 am

Тања напиша:
Богами, БРАВО, Далила. Досега немавме видено твое дело, одлично што си ги ставила сликите. Мене некако најмногу ми се допаѓаат таа со татко ти и со шахот, којзнае, можеби од субјективни причини :D

Инаку, и за Родољуб Анастасов имав чуено нешто како низ магла, ама неговиве дела ми се видоа многу интересни. Јас сакам кога нештата се малку загадочни, на раб на фантастиката, а овде кај него гледам баш нешто такво.
Родољуб Анастасов е познат и во Европа,па и пошироко,го има во енциклопедии,а дознав и дека го имало и во некоја книга на американски автор 1700 НАЈГОЛЕМИ УМОВИhttp://preminportal.com.mk/content/view/2671/71/
започнал со сосем друг правец-ЕНФОРМЕЛhttp://www.utrinskivesnik.com.mk/print.asp?ItemID=A1956BB19C65F24998C3B8ABF80C9A63
Но најпознат е по Циклусите-ЧОВЕК И ПРОСТОР ЧОВЕК И ВРЕМЕ(дел од сликите погоре се од тие циклуси)




9
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 1:20 am

Далила напиша:
Angela напиша:
Далила напиша:
Јас како разбрав вие незнаета дека тоа е фрагмент од сликите насликани на ѕидовите на сикстинската капела воВатикан-насликани од Микелаџело,оваа сцена со прстите е од циклусот создавање на светот-едната рака е на Адам,а другата на Господ(што има тоа врска со хомосексуалците-немам поим Question ).Еве еден линк за да се запознаеме подобро со делото на НАЈГОЛЕМИОТ УМЕТНИК-МИКЕЛАЏЕЛО БУОНАРОТИ


далила погрешно си разбрала... јас само кажав дека сликата виси во повекето домови на хомосехуалците...а случајноста не ја знам... и без никаква задна мисла...најверојатно поради тоа што се работи за две машки раце.. симбол на нив... впрочем зарем они не би требало да имаат репродукција од оваа слика.. која се продава на секој ќош само ради тоа што се хомо!!! и најмалку алудирав и ја коментирав сликата за таква помисла да се појави кај тебе... сепак сори.. не ми беше намерата да ја потценам уметноста.... ;)
Еј Ангела јас не сакав да звучам дека нешто ве карам :o ,а хомосексуалците што сакаат нека си прават по дома,јас само видов повод да се научи нешто за МИКЕЛАЏЕЛО Smile



:heart:

мене па најмногу ми се допадна мртвата природа... празна чаша...празнина...бисери... солзи... свеќа...светлина... надеж.. :heart:
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 1:20 am

Бе Перо напиша:
Мене најмногу ми се допадна онаа со шаховските полиња.

Ај деновиве ќе поставам некои слики кои ми се допаѓаат, иако признавам дека сум тапа во сликарстовото.
А што е тоа тапа во сликарството :shock: да не е ТАПА ДИ ТУТИ ТАПИ Question :P
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 1:24 am

:heart:

мене па најмногу ми се допадна мртвата природа... празна чаша...празнина...бисери... солзи... свеќа...светлина... надеж.. :heart:[/quote]
Јас лично најмногу си ја сакам таа слика(од мртвите природи) и затоа и ми е закачена над креветот,многу добро ја опиша... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 1:25 am

Далила напиша:
Бе Перо напиша:
Мене најмногу ми се допадна онаа со шаховските полиња.

Ај деновиве ќе поставам некои слики кои ми се допаѓаат, иако признавам дека сум тапа во сликарстовото.
А што е тоа тапа во сликарството :shock: да не е ТАПА ДИ ТУТИ ТАПИ Question :P
Сакам да кажам дека не се разбирам многу, знам само некои од најпознатите дела на најчесто споменуваните автори.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: РАФАЕЛО САНТИ-РЕНЕСАНСА   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 1:39 am

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 180pxraffael025fk6
Оваа ми е омилената слика од Рафаело,па затоа и направив копија(наасликав)и сега ми е закачена над креветот
еве јаСликарството - мојата голема љубов - Page 3 Sliki0043um5
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 2:03 am

радо би ви го преставила Gabor Szabo... имам неколку негови слики подарок од него за мои родендени .... инаку е семеен пријател... и во моментов со носталгија се сеќавам на неговата сопруга Angelika Szabo....Geli...почивај во мир...на денешен ден пред пет години за последен пат се поклонивме пред нејзината урна...

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Grafik-rose


еве го линкот. www.wunschbildverlag.de/contents/de/d114.html
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyЧет 16 Окт 2008, 10:08 pm

Мило ми е што запознав уметник што не сум го знаела и некои од неговите слики ми се допаднаа особено пејсажите,најверојатно слика со шпакла и затоа потезите му се широки и оштри,а и доста вешт е во таа техника,најмногу ми се допадна ова ненаметливо нежно пејзажче

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Szg108kaw2
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: АДРИАН ГОТЛИБ-ПОРТРЕТ   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 12:45 am

Оваа слика е од современ автор реалист кој што неодамна го видов,а овој портрет многу ми се допадна и сакав да го поделам со вас
[[img]Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Toriwebsiteok9[/img]
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 12:52 am

Браво за сликите !
Кај мене нешто не функционира,не можам да постирам!


Последната промена е направена од Morpheus на Нед 09 Ное 2008, 1:02 am. Мислењето е променето 4 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 12:53 am

Еве една моја слика во тој тоналитет-јас како бебе со мојот брат
масло на платно 100см на 60см
[img]Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Sliki0016nz3[/img]
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: АДРИАН ГОТЛИБ-ПОРТРЕТ НА МОЛИ   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 1:06 am

Многу нежен прекрасно и вешто изведен портрет на девојче
[img]Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 6molly2tc7[/img]
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 1:08 am

Morpheus напиша:
Браво за сликите !
Кај мене нешто не функционира,не можам да постирам!
на имиџ шак,на линкот за форум проба?
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 1:28 am

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Rembrandt_Maedchen_am_Fenster_7123004


Rembrant девојчето на прозорот
Вратете се на почетокот Go down
Green Power
Говорникот
Говорникот
Green Power


Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 2:16 am

Далила напиша:
Еве една моја слика во тој тоналитет-јас како бебе со мојот брат
масло на платно 100см на 60см
[img]Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Sliki0016nz3[/img]

Далила, еден убав сончев ден во текот на овој овоземен живот, ако ни дојде Ангела на гости, подготвувај една твоја слика, напиши и цена на чинење, ќе ја купиме и ќе и ја подариме за да ја закачи на јужната страна од својата спална соба за да ја потсетува на југ секогаш кога ќе го сврти погледот кон југ!!!!!!

П.С.Не е важна цената, и онака знам отприлика колку се движи цената на македонскиот пазар на слики....важно е рацете на гостинот кој ќе дојде да не останат празни!!!!!!!(не е по канон, не е по пропис, не е по македонски) :D ;)
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 EmptyНед 09 Ное 2008, 2:31 am

Грини,некако ме направи да се чуствувам непријатно :pale: Зошто спомнуваш цени Question Најмалку сакам да зборувам за тоа барем во овој виртуелен свет да се издигнеме на повисоко ниво,ах...некако лошо се почуствував...
Секако дека би сакала некој да има моја слика,ама јас најтешко ги прифаќам тие пазарни услови и секогаш велам дека би сакала на друг начин да заработувам(на пример со илустрирање,декорирање и слично)одошто да давам цена на мојата душа(можеби некој нема да ми верува ама таква сум).
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сликарството - мојата голема љубов
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: