ФОРУМОТ Е НАШ
Досие: СКОПЈЕ - Page 2 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Досие: СКОПЈЕ - Page 2 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Досие: СКОПЈЕ

Go down 
+4
Далила
СтончиС
Бе Перо
eftimoskatb
8 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyПон 30 Мар 2009, 7:47 pm

Venco напиша:
Бе Перо напиша:
eftimoskatb напиша:

Таа дилема е погрешна и лично сум уверена дека оние што протестираат ПРОТИВ, не го прават тоа против црквата како објект, туку поради тоа што плоштадот би личел на циркус. И навистина ќе личи!
Точно, и јас сум ПРОТИВ градењето на БИЛО КАКОВ објект таму, а не сум против изградба на црква. Едноставно нема да личи.
Посебно ми се згадија тепачите кои испаднаа големи „верници“ и со клоци ги истераа „неверниците“. Срамота.

Не ги правдам и двете страни, ама ова многу повеќе ми личи на Политичка пресметка отколку на искрени поборници за Скопје , односно за црква Evil or Very Mad
Цело време во кампањите само апелираат да немало поделби меѓу народот, а во само 2 дена се случи тепачка меѓу Македонци и Албанци во Струга, и инцидент помеѓу 2 групи „за“ и „против“ изградба на црква.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyПон 30 Мар 2009, 8:07 pm

А оној ректор-ѓубре денес и мрсулкото Малчевски - посебно ме изнервираа!!! Не било тоа нивна работа што студентите протестирале!? А чија е, да не е на баба ми случајно!?
Никој за ништо не е одговорен, немало што да се мешаат тие во тоа.... Гадови, да не ги оладат фотелјите случајно :x

Да беше тој ССУКМ нешто нормално, студентите немаше да се самоорганизираат, туку тоа ќе го направеше Сојузот. Само има Малчевски поважна работа - да учествува на Пирамида, на пример!

И оние „јаки верници“ што се тепале, ако се верници како нивниот идеолог Јанко „јади бурек“ - ич не ме чуди што „ја вртат и другата тупаница“. Страшни верници се тоа, нема што.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyВто 26 Мај 2009, 10:04 pm

ЗАКОН!!!!!!! Браво за идејата!

Не знам дали успеавте нешто да дознаете за скулптурата „Празнење“, ама многу добра идеја!

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 44c2e53f7198ecbdecd08b2eeb551e18


Повеќе:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109095
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyВто 26 Мај 2009, 10:27 pm

Цитат :
ЗАКОН!!!!!!! Браво за идејата!

Не знам дали успеавте нешто да дознаете за скулптурата „Празнење“, ама многу добра идеја!
тра-ла-ла тра-ла-ла

Како само му текнало на “уметников“. Браво.
Одлична порака пратаена до министерството за култура, дека нешто не им е ОК околу изборот на скулптурите и нивно поставување на несоодветни места.
Јас ова би го нарекол ГРАФИТ скулптура.
Тоо
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyВто 26 Мај 2009, 10:31 pm

VoniVaraS напиша:
Цитат :
ЗАКОН!!!!!!! Браво за идејата!

Не знам дали успеавте нешто да дознаете за скулптурата „Празнење“, ама многу добра идеја!
тра-ла-ла тра-ла-ла

Како само му текнало на “уметников“. Браво.
Одлична порака пратаена до министерството за култура, дека нешто не им е ОК околу изборот на скулптурите и нивно поставување на несоодветни места.
Јас ова би го нарекол ГРАФИТ скулптура.
Тоо

Мене богами ми требаше малку време да сфатам дека ова НЕ Е проект на Министерството за култура :hayel: Кога го видов од прва на сликата, не ми се веруваше дека можеле да смислат нешто вакво!

Во секој случај, одлична идеја. Прво со години и децении немаш ништо, за потоа одеднаш да те избомбардираат со „културава“!
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyСре 27 Мај 2009, 12:39 am

За овие скулптуриве....
Прв пат ги видов пред околу 3 недели на улицата Македонија. Не се разбирам во архитектура и просторно планирање, ама „на око“ не ми се бендисаа. Скулптурите на улицата/шеталиштето (или како се вика) ме асоцираа на фигури(пиончиња) наредени како на играта не лути се човече.

Околу нивното значење/асоцирање...
И тука не ми е ја што е поентата на толку близок простор да има бик, мачка (чинам египетска) на топка, шмизла, питач и кондураџија?

Вистина е дека во минатото не се градело ништо или многу малку, ама ова ми личи како да е правено без „усул“.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyПет 13 Ное 2009, 4:21 pm

13 ноември - ден на ослободување на Скопје!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyНед 15 Ное 2009, 2:30 am

SiNaPsA` напиша:
За овие скулптуриве....
Прв пат ги видов пред околу 3 недели на улицата Македонија. Не се разбирам во архитектура и просторно планирање, ама „на око“ не ми се бендисаа. Скулптурите на улицата/шеталиштето (или како се вика) ме асоцираа на фигури(пиончиња) наредени како на играта не лути се човече.

Околу нивното значење/асоцирање...
И тука не ми е ја што е поентата на толку близок простор да има бик, мачка (чинам египетска) на топка, шмизла, питач и кондураџија?

Вистина е дека во минатото не се градело ништо или многу малку, ама ова ми личи како да е правено без „усул“.
Баш вчера кога бев во Велес ја имав истата констатација за скулптурите во Скопје,како ниедна не ми остави голем впечаток(бар од тие што ги имама запазено) и како немаат никакво посебно значење за Скопје ,нити ја облагородуваат идеата за поубаво Скопје. Во Велес има помалку скулптури и ликовни зданија,но сепак се ја отсликува Велешката историја и малку ја поправа онаа не баш премногу пријатна слика за еден просечен македонски град. Фотографирав нешто што ми се бендиса ,во следна прилика ќе поставам фотки.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyПон 16 Ное 2009, 11:41 pm

А го виде споменикот на Рацин со стомачните мускули? lol!
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyСре 13 Јан 2010, 6:05 pm

Во Неделата се прошетавме со децата низ центарот на Скопје. Пофалби за украсеното и тоа како е уредено ми се бендиса бајаги. Ги разгледавме и скоро сите скулптури (девојчето кај рекорд го нема веќе scratch ) и некои ми се бендисаа (на пример „Капачките“) некои не („Шмизлите“) ама тоа си е до вкус. Дали требало или не во време на криза да се прават скулптури е друг муабет ама според мене е обогатен градот со содржини. Во утрински ја најдов сликава со се што се планира да се изгради на и околу плоштадот и во центарот на Скопје.
Досие: СКОПЈЕ - Page 2 82fd4a91be8b20538499cff4d5a70a8c

Убаво е да се гради само треба и добро да се осмисли за да не изгледа се пренатрупано во центарот па после цацко да ни е крив. Ќе видиме кога ќе се изгради како ќе личи вака на прв поглед некои идеи ми се бендисуваат.
На сликата под број 2 е зградата на уставниот суд. Почнат е да се гради и ќе наликува на Партенон, ова можеби и не е добра идеја, јес да добро изгледа ама сепак копираме од Грција. Evil or Very Mad
Друго, не ми јасна идејата со сплавовите. Бидејќи ај сега кога Вардар има вода можеби и е добра содржина ама што правиме во лето. Вардар тогаш е поточе составено од фекалии. Размислувачот
Трето, дали е се потребни дури 3 нови пешачки мостови во непосредна близина на Камени. Огрдениот Камени Мост не е веќе ни за сликање а ако нема потреба ни да се оди преку него, чуму ни е. confused
Четврто, од каде идејата за обелиск во жена парк. Smile Обелискот што го видел Коце во Париз е оригинал донесен (украден) од Египет ние од бетон ќе правиме. не збори бе

Сега за сега толку, кога ќе изградат нешто од ова ќе коментирам дали ме бендисува али не. ај размисли
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyПет 15 Јан 2010, 5:43 am

„Шмизлите“ и мене не ми се бендисаа. Ми се допаѓа на пример, „Тешкото“ кај улица Македонија на тревникот. А тој мост „Око“ изгледа интересно (барем на скица), ама уште не почнал да се гради.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyПет 15 Јан 2010, 5:52 am

Цитат :
А тој мост „Око“ изгледа интересно (барем на скица), ама уште не почнал да се гради.

Здравје кога ќе го направат ќе видиме како ќе личи (малку тешко ко на скицата Smile ). Нејсе и супер да го направат, сепак останува забелешката дека е на 10 м од камени, а плус ќе има понатака уште еден.
И сакам да видам нешто завршено. Убаво што се планира да се гради ама да не се остави недоправено или изградбата да му трае со години како по обичај.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyСаб 16 Јан 2010, 6:01 pm

Ejјјј, а каде е тоа девојчето од пешачкиот???? Question
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyПон 18 Јан 2010, 4:59 pm

eftimoskatb напиша:
Ejјјј, а каде е тоа девојчето од пешачкиот???? Question

Право да ти кажам и јас се “загрижив“ за него, помислив дека вандали го откорнале ама среќа не било тоа.
Поради неговиот специфичен изглед многу малку го дружеа (никој не се сликаше со него Smile ) таму кај што беше поставено и сеа решиле да му направат другарчиња, најверојатно со слична “убавина“ и да ги постават групно во парк некаде.

Кога сме кај паркот мора да истакнам дека сум изненаден од среденоста и чистотата. Новите патеки со жолт песок, лавиринтот од жива ограда како и многуте леи со цвеќиња доста добро се одржуваат. Има повеќе канти за смет а има и канти со пепељари за пушачи. Кога е нешто чисто и добро средено мислам дека многу е подруг односот на луѓето. Порано кога беше запуштено и полно со ѓубре признавам и јас ги фрлав пикавците на земја, сеа некако не ти е пријатно да фрлиш било што па дури ти доаѓа и да подзачистиш. Smile
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Досие: СКОПЈЕ - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Досие: СКОПЈЕ - Page 2 EmptyЧет 04 Фед 2010, 9:41 pm

Се ова што предходно го дискутиравме претставено на видео запис.