ФОРУМОТ Е НАШ
Адет, велики поклади 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Адет, велики поклади 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Адет, велики поклади

Go down 
+2
eftimoskatb
GokaGrozni
6 posters
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyПон 23 Фед 2009, 10:51 pm

Прочка
Од Википедија, слободна енциклопедија

Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата на Прочка се менува во зависност од датата на Велигден, и секогаш е точно на 7 недели пред Велигден. Од верски аспект, Прочка е една од манифестациите на искрената и пожртвуваната љубов кон ближните, кој треба да го следи примерот на Господ Исус Христос за безусловно и безгранично проштевање меѓу луѓето.
Прошка бара помладиот од постариот со зборовите „прости ми“, а постариот одговара „простено да ти е од мене и од Бога“.
Неделата пред Прочка се нарекува бела или сирна недела, кога не се јаде месо, туку се јадат млечни продукти или сукани пити. Прочка во семејството се одбележува со богат ручек кој завршува со амкање јајца.
Варено јајце се врзува на конец над трпезата и се завртува над главите на децата. Детето што ќе успее го гризне јајцето се прогласува за најсреќно во следната година и добива награда.
Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. Прочка го означува и крајот на зимските и почетокот на пролетните празници.
Еден од главните елементи на Прочка е маскирањето и преоблекувањето. Според обичајот, за Велики поклади порано се маскирале само мажите, а маските требало да бидат што пострашни и посмешни.
Најпознатиот настан за Велики поклади во Македонија е Струмичкиот карневал или Тримери кој е влезен и во Светскиот календар на карневалите и во последните години стана голема туристичка атракција.


Во Куманово порано на чист понеделник се играла една стара игра која локално ја неркуваме ЏИЛИК, се играла фамилијарно по сокаците.Се пали и огин КАРЛАВЕШНИЦА, кој се прескокнувал три пати и на крајот кога ке згасне огинот се мачкале меѓусебно учесниците на адетот со црниот пепел.Се верува дека огинот ги истерува демонските сили од човекот како што се разно-разните караконџули и талсмани, додека пак добро измачканото лице е знак дека таа персона ке нема буви.Во недела се оди традиционално на гости кај дедото ( на супругата татко ) се бацува рака, кумот исто така не смее да се одмине и се бара прошка.Златна прочка денес ај простими ако сум грешел, со тие зборови се бара прочка.Постариот ти одговара, просто нека ти е и од мене и од бога.Во постаро време имало и маскембал во мојот град ама сега таа традиција е подзаборавена, стандардни маски невеста и младоженец, и така шетале како парада низ градот.Ахх .. даа .. и си ја гледаме на телевизија драмата на Васил Иљоски Ленче Кумановче, последниве 15-16 години ја немаат прескокнато.

Леле што вовед сум вовел на темава, да скратам.
Ај да се простиме ко луѓе, адетот да го истераме до крај, оти чуму ни се адетиве.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyВто 24 Фед 2009, 12:15 am

Ете така, брате, што убав празник е ова, а не Тенкс гивин’ и слични глупости....

Smile Smile Smile
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyВто 24 Фед 2009, 1:04 am

Цитат :
кумот исто така не смее да се одмине и се бара прошка

Јас да си потенцирам. вежбај малку :D
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyВто 24 Фед 2009, 1:30 am

СтончиС напиша:
Цитат :
кумот исто така не смее да се одмине и се бара прошка

Јас да си потенцирам. вежбај малку :D

lol! lol!

Секако, ќе си побарам јас прошка, и во аванс нешто ако може geek
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyСаб 28 Фед 2009, 1:17 pm

Ја со никого не сум скарана вежбај малку
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyНед 01 Мар 2009, 10:36 am

Простете ако минативе шест месеци сум ви погрешил .
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyНед 01 Мар 2009, 2:02 pm

Простете ми ако сум ви згрешил нешто, ненамерно било.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyНед 01 Мар 2009, 3:27 pm

Ајде за многу години празников! Smile

Простете ми што сум ви згрешила, а и од мене нека ви е простено!

Јас вчера бев малку во Прилеп, за жал не можев да останам и денес, иако уште од вчера ветуваше дека ќе биде интересно. Имаше убави маски и настани, а се спремаше и бината за вечерта. Прилеп беше многу разубавен.
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyНед 01 Мар 2009, 3:54 pm

Простете ми ако сум згрешил нешто.
Ваш,
SiNaPsA`
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyНед 01 Мар 2009, 4:13 pm

Основа на добро пријателство е искреноста, разбирањето и почитувањето. Не може пријателство да се заснова на материјална корист или интерес.
Јас драги мои форумџиски пријатели мислам дека немам материјални побараувања или долгови кон никој од вас (ако должам некому нешто нека ме потсети Smile ).
Јас моето пријателство со сите вас, го заснивам на искрената и отворена комуникација што ја имаме, и што се трудам секојдневно да ја остварам.
Секогаш сум се трудел да бидам искрен, отворен и да го почитувам туѓото мислење и став. Некогаш ако не сме се разбрале како што треба или ненамерно сум повредил некој од вас, искрено ве замолувам за прошка и пријателски подавам рака.

Простено и од мене и бога, драги пријатели/ки.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyНед 01 Мар 2009, 5:58 pm

СтончиС напиша:

Јас драги мои форумџиски пријатели мислам дека немам материјални побараувања или долгови кон никој од вас (ако должам некому нешто нека ме потсети Smile ).


Мене, мене ми должиш 500 евра! Мене! geek вежбај малку


(ајде и другите јавујте се, Тончи е расположен да дава пари lol! lol! )
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади EmptyНед 14 Фед 2010, 7:54 pm

Простете ми !

P.S.И за многу години Св.Трифун, коџа бериќет годинава, бистро вино и оган ракија !
Па да венчаме, крштеваме, се за арно и веселба, полни буриња и насмеани лица !!



Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content





Адет, велики поклади Empty
ПишувањеПредмет: Re: Адет, велики поклади   Адет, велики поклади Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Адет, велики поклади
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ФИЛОЗОФИЈА И РЕЛИГИЈА-
Отиди до: